Požega je 10. ožujka 2025. godine bila domaćin 6. Konferencije vjerskog turizma, sakralne baštine i hodočašća, koja je okupila vodeće stručnjake, predstavnike vjerskih institucija, turističkih zajednica i ljubitelje kulturne baštine. Ova konferencija, koja iz godine u godinu privlači sve veću pozornost, bila je posvećena potencijalima Slavonije kao regije bogate sakralnom i kulturnom baštinom te njenoj ulozi u razvoju održivog turizma.
Pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta RH i Grada Požege, uz suorganizaciju Turističke zajednice Grada Požege te podršku Požeške biskupije, konferencija je istaknula značajnu ulogu kulturno-povijesne i sakralne baštine u kreiranju autentičnih turističkih doživljaja.
Program je započeo u jutarnjim satima posebnim vođenim obilascima Dijecezanskog muzeja i Katedrale sv. Terezije Avilske, omogućujući sudionicima da iz prve ruke upoznaju bogatstvo sakralne umjetnosti i povijesti ovog područja. Službeni dio konferencije održan je u Dvorani sv. Terezije, gdje su uvodne govore održali predstavnici organizatora i pokrovitelja, ističući važnost sinergije između vjerskih institucija i turističkih zajednica u kreiranju održive i prepoznatljive turističke ponude.
Ovogodišnja konferencija bila je posvećena valorizaciji neotkrivenih sakralnih i arhitektonskih dragulja Slavonije, koji uz adekvatnu promociju i interpretaciju mogu postati značajne turističke atrakcije. Kroz niz predavanja, stručnjaci su istaknuli primjere dobre prakse u očuvanju i prezentaciji sakralne baštine, ali i mogućnosti njezine veće integracije u turističke itinerare.
Jedan od ključnih zaključaka bio je da se vjerski turizam u kontinentalnoj Hrvatskoj može dodatno unaprijediti kroz digitalizaciju sadržaja, razvoj tematskih ruta i veću suradnju između dionika. Naglašena je i potreba za aktivnim uključivanjem lokalnih zajednica te educiranjem mladih generacija kako bi se očuvala i promovirala vrijedna sakralna baština.
Konferencija je potvrdila da Požega i Požeško-slavonska županija imaju snažne adute u razvoju vjerskog turizma, zahvaljujući bogatoj baštini, autentičnim pričama i snažnoj povezanosti s tradicijom. U budućnosti će se naglasak staviti na bolje povezivanje vjerskih objekata s kulturnim i eno-gastro turizmom, čime će se omogućiti cjelovito iskustvo za posjetitelje.
Održavanje ovakvih konferencija ključan je korak u promociji i očuvanju sakralne baštine kao vrijednog segmenta hrvatske kulturne i turističke ponude. Požega je još jednom dokazala da, uz predan rad i viziju, može biti primjer uspješnog razvoja vjerskog turizma u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Foto: Požeška biskupija