Danas je u Požegi svečano obilježena godišnjica rođenja velikog hrvatskog pjesnika, Dobriše Cesarića. Polaganjem vijenca na njegovu rodnu kuću, osnovna škola koja nosi njegovo ime odala je počast ovom istaknutom Požežaninu. Zahvaljujući osnivaču škole, Gradu Požegi, u školskom dvorištu ove će godine biti postavljena i pjesnikova spomen-bista, najavila je ravnateljica škole Lidija Pecko.
- Naša Škola ponosno nosi ime velikana hrvatske riječi, pjesnika Dobriše Cesarića. Tradicionalnim polaganjem vijenca na rodnu kuću prisjećamo se pjesnikova rođendana, ukazujemo čast i ujedno nastavljamo rad na školskom projektu “Cesarić u Cesariću”. Zahvaljujući osnivaču Škole, Gradu Požegi, naše školsko dvorište krasit će pjesnikova spomen-bista. – rekla je ravnateljica.
Današnjoj svečanosti, uz predstavnike Škole, prisustvovala je pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege Maja Petrović koja je u svom govoru istaknula važnost ovog požeškog pjesnika te njegov doprinos hrvatskoj književnosti.
- Dobriša Cesarić, kao jedan od najvećih hrvatskih pjesnika, ostavio je neizbrisiv trag u našoj književnosti i kulturi, a njegov rodni grad Požega ponosno čuva uspomenu na njega. Njegove stihove, ispunjene dubokom emocijom i ljubavlju prema domovini, nastavljamo prenositi mladim naraštajima, jer su duboko utkani u našu kulturnu baštinu i predstavljaju ključan dio našeg nacionalnog identiteta. Posebno se zahvaljujem ravnateljici škole i začetniku projekta 'Cesarić u Cesariću', Ivanu Abiboviću, koji se ove godine održava po 20. put, čime dodatno obogaćujemo kulturnu scenu našeg grada i čuvamo uspomenu na našeg velikog pjesnika. – rekla je Petrović.
Dobriša Cesarić rođen je u Požegi 1902. godine, na današnji dan. Njegov prvi susret s književnošću dogodio se 1916. godine, kada je kao četrnaestogodišnjak objavio svoju prvu pjesmu “I ja ljubim” u zagrebačkom omladinskom listu Pobratim. Njegova prva zbirka pjesama, “Lirika”, objavljena je 1931. godine i donijela mu je nagradu Jugoslavenske akademije.
Tijekom svog bogatog književnog djelovanja, Cesarić je surađivao s mnogim listovima i književnim časopisima poput Pobratima, Književne republike, Savremenika, Kritike, Hrvatske revije i Vienca. Osim pjesama, objavljivao je i književne prikaze. Njegova poezija, poznata po jednostavnosti izraza, nosi duboka značenja i važne moralne poruke te je i danas omiljena među širokim čitateljskim krugovima. Među najpoznatijim Cesarićevim pjesmama nalaze se “Voćka poslije kiše”, “Oblak”, “Slap”, “Balade iz predgrađa”, “Pjesma mrtvog pjesnika” i “Vagonaši”. Njegovo pjesničko djelo obuhvaća desetak knjiga pjesama i prepjeva, a njegov doprinos hrvatskoj književnosti neprocjenjiv je.
Dobriša Cesarić preminuo je 18. prosinca 1980. godine u Zagrebu, ostavivši neizbrisiv trag u hrvatskoj književnosti. Specifičnost njegove poezije leži u njenoj jednostavnosti, koja ne umanjuje umjetničku vrijednost njegovih lirskih izraza i pjesničkih slika, već nudi duboka značenja i moralne poruke koje su nezaobilazne i važne za čitatelje svih generacija.
Foto: RVA