Alati za pristupačnost

Novosti

Na današnji dan u Požegi je rođen pjesnik Dobriša Cesarić

Na današnji dan u Požegi je rođen pjesnik Dobriša Cesarić

U Požegi je 1902. godine, na današnji dan, rođen veliki hrvatski pjesnik - Dobriša Cesarić. U književnosti se Cesarić prvi put, kao četrnaestogodišnjak, pojavio 1916. godine pjesmom “I ja ljubim” koja je objavljena u zagrebačkom omladinskom listu Pobratim. Prvu zbirku pjesama Lirika objavljuje 1931. godine i za nju dobiva nagradu Jugoslavenske akademije. Surađuje u mnogim listovima i književnim časopisima, kao što su: Pobratim, Književna republika, Savremenik, Kritika, Hrvatska revija, Vienac. Objavljivao je i književne prikaze, a njegova poezija i danas je omiljena u širokim čitateljskim krugovima. Jedna od njegovih najpoznatijih pjesama zasigurno je Voćka poslije kiše, baš kao i istoimena zbirka u kojoj pronalazimo ostale Cesarićeve poznate pjesme, poput pjesama: Oblak, Slap, Balade iz predgrađa, Pjesma mrtvog pjesnika, Vagonaši i druge. Pjesničko djelo Dobriše Cesarića sadrži desetak knjiga pjesama i prepjeva. Umro je 18. prosinca 1980. godine u Zagrebu.

Specifičnost Cesarićeve poezije upravo je njena jednostavnost. No, važno je naglasiti da taj prvi dojam ne umanjuje umjetničku vrijednost njegove lirike. Ona, osim umjetnički značajnih pjesničkih slika i lirskih izraza, nudi i duboka značenja te nezaobilazne i važne moralne poruke.

Povodom obilježavanja 121. obljetnice rođenja Dobriše Cesarića učitelji i učenici Osnovne škole „Dobriša Cesarić“ tradicionalno su položili vijenac uz spomen - ploču na pjesnikovoj rodnoj kući. Uz predstavnike Škole prisutni su bili županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, gradonačelnik Grada Požege dr.sc. Željko Glavić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege Maja Petrović te djelatnici Osnovne škole “Dobriša Cesarić” uz ravnateljicu Lidiju Pecko.

-Požega se uvijek ponosila i ponosi se svojom poviješću, pogotovo onom koja se odnosi na kulturu i obrazovanje jer je Požega dugo vremena bila, rekao bih, vodeći centar u Slavoniji što se tiče kulture i obrazovanja. Naravno da u tome segmentu posebno mjesto pripada pjesnicima, književnicima, ljudima koji su se bavili upravo obrazovanjem i kulturom, pa tako i naše osnovne škole nose imena upravo prvaka iz tog vremena. Škola Antuna Kanižlića, jednog od vodećih ljudi upravo tog vremena kad je Požega doista bila centar Slavonije u obrazovanju i kulturi, znamo da je u to vrijeme jedina gimnazija bila upravo ova u Požegi. Škola Julija Kempfa koja nosi ime osnivača požeškog Gradskog muzeja, osnivača institucije koja je srce povijesti i kulture. Naravno vaša škola koja nosi ime pjesnika i književnika Dobriše Cesarića, jednog od najvećih hrvatskih pjesnika. Zahvaljujem profesorici Đimoti Zima koja ovo vodi i organizira, zahvaljujem svima vama učenicima, nastavnicima i ravnateljici Pecko, što iz godine u godinu na ovaj način njegujete uspomenu i sjećanje na Cesarića, kao jednu figuru neodvojivu od kulturno povijesnih okvira ovog dugovječnog grada. – rekao je gradonačelnik Grada Požege Željko Glavić.

Foto: RVA