Vijećnik dr. sc. DINKO ZIMA
Napominje, da je pitanje vezano za atletsku stazu, a ne za atletski stadion kako se u medijima govori te pita gradonačelnika: „Tko je od struke kontaktiran za izradu atletske staze i kada je planiran završetak radova?“
GRADONAČELNIK
Odgovara vijećniku sljedeće: „Što se tiče atletskog stadiona, a ne staze - to je projekt koji se financira iz ITU mehanizma. Natječaji se raspisuju na način kako Ministarstvo regionalnog razvoja odluči. Dokumentacija je uglavnom pripremljena, izrada građevinske dozvole je u tijeku i prema svim ostalim parametrima prilagođavamo terminski plan vezan uz atletski stadion. Vas to svaki puta muči, ali ja na to nemam odgovor. Jednostavno postoje danas standardi, što projektanti i oni koji odlučuju u sportu apsolutno znaju i poštuju. Atletski stadion se radi po standardima i taj će stadion imati sve što po standardima treba imati. Čuo sam da imate zamjerku što će stadion imati šest staza, a ne osam staza. Gradovi koji su četiri puta veći od Požege grade stadione sa šest staza. Neće vaš atletski klub biti ništa veći ako ima osam staza, biti će velik onoliko koliko atletičari budu veliki, a za atletičare je dovoljno šest staza - dok je za predsjednike klubova uvijek malo i osam staza.
dr.sc. DINKO ZIMA - dodaje da je pitanje postavio jer ima informacije da nitko nije kontaktirao struku i da je bit je u tome, jer sve još u prvoj fazi. Zanima ga kada će započeti druga faza te ističe: „Ne postoje ni svlačionice, niti bilo kakve tribine. Zato kažem da to nije stadion, nego da je atletska staza.“
GRADONAČELNIK - odgovara vijećniku te da je stadion projektiran prema pravilima struke.
Vijećnik MITAR OBRADOVIĆ
Pita gradonačelnika u kojoj je fazi izrada dokumentacije za projekt uređenja trga i gradske tržnice te ističe: „Na jednoj od sjednica, na moj upit ste odgovorili da promet preko trga neće ići kontinuirano, već će ići sa vremena na vrijeme. Zanima me, koja je to struka rekla, koji je to projekt. Razgovarao sam sa ljudima koji se time bave te im nije jasno na koji način to može funkcionirati. Mene zanima, gdje ste to izjavili da će promet preko trga ići po potrebi, a inače neće ići promet preko trga.“
GRADONAČELNIK
Odgovara vijećniku: „Ima stvari koje ja nisam mogao reći, nikad o tome bilo niti govora. Dakle nikad nitko, uključujući i mene, nije rekao da će se promet preko trga povremeno puštati. To prvi puta čujem, kako je projektirano i kakvo je prvonagrađeno rješenje sadržavalo u sebi - tako je i sada. Znači, planiran je promet istok-zapad, glavna prometnica ista je kao i sad te takav koncept omogućava da se jednom u budućnosti kada se riješe podzemne garaže i to zatvori, ali ne u fazi u kojoj će postojati samo jedna podzemna garaža budući ona ne može riješiti sve probleme sa parkiranjem automobila. Kada se završi ovaj projekt o kojemu mi govorimo, biti će promet istok-zapad, zapad-istok, 24 sata dnevno, 365 dana u godini, osim onda kada će se zatvoriti iz nekakvih razloga kao i do sada. To je ono što je točno.“
Vijećnik ANTONIO ŠARIĆ
Postavlja pitanje gradonačelniku koje je vezano za strategiju razvoja Grada Požege i Požeško-slavonske županije kako slijedi: „Na prethodnoj sjednici Gradskog vijeća nisam bio prisutan, ali na onoj sjednici kada smo glasovali za proračun, postavio sam pitanje vezano uz izgradnju sportske dvorane koja bi služila Gimnaziji u Požegi. Pitanje sam postavio i na Skupštini Požeško-slavonske županije te su mi rekli da će navedeni projekt preuzeti OŠ Julija Kempfa - što ste vi i potvrdili. U strategiji razvoja je navedeno da je nositelj projekta Požeško-slavonska županija i da je projekt vrijedan 6.238.000,00 eura i nije mi jasno kako je došlo do prebacivanja odgovornosti s jedne institucije na drugu. Dakle, nije mi jasno tko je nositelj projekta i kada će se isti realizirati. 2009. godine svjedočili smo preseljenju u novu zgradu Gimnazije i sada nakon petnaest godina svjedočimo da djeca i dalje nemaju adekvatnu sportsku dvoranu za održavanje tjelesne kulture po pedagoškom standardu.“
GRADONAČELNIK
Odgovara vijećniku sljedeće: „Što se tiče te dvorane, vi znate da je iz prošlog vremena postojao projekt izgradnje sportske dvorane Gimnazije u Požegi. Naravno, radio se kao zaseban projekt i iz nekog razloga je propao. Jedan od razloga je bila arheologija, a drugi razlog su bile financije. Kako taj projekt nije više u skladu sa današnjim standardima, Požeško-slavonska županija je izradila novi projekt sukladno svojoj strategiji, tako da građevinska dozvola glasi na Požeško-slavonsku županiju. U ovom pozivu, u nacionalnom planu otpornosti i oporavka, prihvatljivi prijavitelji za osnovne škole i dvorane je grad kao osnivač - srednje škole ne. Na lokaciji na kojoj se planira izgradnja, ne stanu dvije dvorane, a i nema smisla graditi dvije dvorane jednu pokraj druge te je dogovor da se radi jedna i to trodijelna dvorana koja za potrebe OŠ Julija Kempfa, Gimnazije i Glazbene škole. S obzirom, da je Grad prihvatljiv izvoditelj, Grad će prijaviti navedeni projekt, a Županija će nam ustupiti projekt i građevinsku dozvolu. Kontaktirano je Ministarstvo i vjerojatno će biti odobrena izgradnja dvodijelne dvorana budući OŠ Julija Kempfa nije dovoljno velika da bi mogla imati trodijelnu dvoranu, a onu razliku do trodijelne dvorane netko mora financirati. Naravno, kako je Županija osnivač Gimnazije i Glazbene škole, nadamo se da će Županija naći financijski okvir za financiranje izvan županijskog proračuna.“
Vijećnik ANTONIO ŠARIĆ
Postavlja dodatno pitanje: „Da li postoji način da Grad za te kapitalne projekte kao što je trg, dvorana, atletski stadion i sl. odredi nekakvu vremensku liniju gdje će se vidjeti koje su kritičke točke i kada će se krenuti u slijedeću etapu, odnosno da vidimo u kojoj smo fazi sada i da li se može početi sa sljedećom fazom.“
GRADONAČELNIK
Odgovara vijećniku: „Mi za sve projekte koje smo prijavili i koje planiramo, imamo utvrđene terminske točke kada se što događa. Međutim, izrada terminskog plana ne ovisi samo o Gradu, čak i točnost tog terminskog plana ovisi o Ministarstvima, EU fondovima i najbolji vam je primjer ITU mehanizam. Jesenas smo trebali imati prve natječaje za provedbu ITU mehanizma. Sutra je ožujak i još niti jedan natječaj vezan uz to razdoblje nije objavljen. Izrada dokumentacije ide svojim tijekom, a mi se na natječaj možemo prijaviti s idejnim rješenjem, idejnim projektom, građevinskom dozvolom - i što to kasnije bude, projektna dokumentacija će biti u višem stadiju. Početak projekcije je početak 2025. godine za atletski stadion i to bi trebao biti završetak druge faze gradskog trga, podzemne garaže i društveno-opskrbnog centra iznad nje, a do tada bi trebalo srušiti sve postojeće i pripremiti kroz javnu nabavu početak radova. Projekt revalorizacije povijesne jezgre u konačnici će završiti tek u sjedećem mandatu i to vjerojatno u drugoj polovici sljedećeg mandata.“
Vijećnik LUKA SAMARDŽIJA
Pita gradonačelnika: „Da li postoji mogućnost da do 1. travnja 2024. godine napravimo anketu u osnovnim školama o interesu roditelja za produženi boravak za treći i četvrti razred.“
MAJA PETROVIĆ, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti
Odgovara vijećniku da je moguće provesti anketu, ali da nema smisla provoditi anketu za nešto što trenutačno nije provedivo te ističe: „Znači sve tri škole nemaju prostora ni uvjete da bi mogli provoditi produženi boravak od prvog do četvrtog razreda. Neke škole imaju, neke nemaju i tu bi došlo do zadiranja u mrežu, jer bi na taj način došlo do poremećaja u mreži koja je već ionako narušena. Osim toga mi u Proračunu nemamo osigurana sredstva za financiranje produženog boravka, a uvođenjem cjelodnevne nastave produženi boravak neće više postojati kao takav oblik odgojno-obrazovanog rada, već će djeca biti uključena u cjelodnevnu nastavu.“