Petak, 20 Svi 2022 05:08

Raseljene osobe iz Ukrajine proslavile Svjetski dan vyšyvanke - ukrajinske vezene košulje

|||||||||| ||||||||||

U organizaciji Požeško – slavonske županije te u suradnji s gradovima i općinama sinoć je prostoru svečane dvorane Glorija svečano obilježen Svjetski dan vyšyvanke, tradicionalne ukrajinske vezene košulje, namijenjen raseljenim osobama iz Ukrajine koje se nalaze na području naše županije. Zajedničkom druženju prethodio je obilazak grada u pratnji turističkih vodiča, dok je u nastavku večeri pripremljen prigodan kulturno – umjetnički program. Svojim su prisustvom svečanost uveličali požeško – slavonska županica Antonija Jozić, gradonačelnik Požege dr.sc. Željko Glavić, gradonačelnica Pleternice Marija Šarić, gradonačelnik Lipika Vinko Kasana, načelnici svih općina naše županije, predstavnici policije, Ravnateljstva civilne zaštite, Doma zdravlja – požeško slavonske županije, Centra za socijalu skrb i drugi.

Svjetski dan vyšyvanke - ukrajinske vezene košulje, obilježava se s ciljem očuvanja izvornih narodnih tradicija svake godine trećeg četvrtka u svibnju, a cilj mu je promicanje ukrajinskih vrijednosti, kao i izražavanje vlastitog nacionalnog i građanskog stav, kulturno obrazovanje te podizanje duhovne svijest.

Na početku svečanosti, okupljene je pozdravila Irina Matijević, predsjednica Udruge ukrajinsko-hrvatskog prijateljstva iz Lipika, zahvalivši se organizatorima na organizaciji obilježavanja ovog praznika u ime svih državljana Ukrajine.

- Svjetski dan vyšyvanke, zajedno s našim ukrajinskim jezikom, genetski je kod naše nacije. Ona je uvijek bila s Ukrajincima, no nažalost, danas neće moći svaki Ukrajinac nositi svoju vezenu košulju jer ju je većina izgubila zbog brutalnog rata Rusije protiv Ukrajine. Vratit ćemo mi svoju vyšyvanku, osloboditi svoju zemlju i otpjevati svoju "Stefaniu" na Krimu.“

Gradonačelnik grada Požege, dr.sc. Željko Glavić pozdravio je nazočne u ime svih stanovnika Požege i Požeštine.

- „Vyšyvanka“ je simbol vašeg domoljublja, vašeg zdravlja i ljepote. Iako je razlog vašeg boravka ovdje u Požegi i ostalim mjestima naše županije zapravo tužan jer ste izbjegli iz svoje zemlje, želim vam da ipak ponesete i poneku lijepu uspomenu od vašeg boravka u našoj županiji. Nadam se da će zlo koje vas je zadesilo brzo završiti i da ćete se sretno vratiti u svoju Domovinu. – poručio je gradonačelnik Glavić.

Županica Antonija Jozić u svome obraćanju istaknula je kako je obilježavanje ovog svjetskog dana bila lijepa prigoda za okupljanje svih onih koji su svoj trenutni dom pronašli na području naše županije.

- Nažalost znamo što svi vi i vaše obitelji prolazite jer je na području naše županije, u Pakracu, započeo i Domovinski rat 1991. godine. Hrvatska je pretrpjela velika ratna razaranja, brojimo i velike žrtve, ali smo svoju slobodu izvojevali i danas baštinimo slobodu i neovisnost u zajednici europskih država – Europskoj uniji. Na području naše županije trenutno se nalazi 212 osoba ukrajinskog porijekla. Zajedno s Vladom Republike Hrvatske koordiniramo prihvat i zbrinjavanje izbjeglica, osiguravamo zdravstvenu zaštitu, troškove stanovanja, jednokratne pomoći, školovanje djece, a sve s ciljem vaše brže integracije u društvo. – rekla je županica Jozić.